sobota, 20 październik 2012 11:49

Demonstracja lokatorska na ulicach poznańskiego Łazarza

Ponad 200 osób wzięło udział dziś w demonstracji ulicami Łazarza. Odbyła się ona pod hasłami walki z „czyszcicielami” kamienic, masowymi eksmisjami i wysokimi czynszami. Organizatorami protestu było Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, Federacja Anarchistyczna oraz Stowarzyszenie My-Poznaniacy i uczestnicy Koalicji na Rzecz Mieszkańców Stolarskiej. To właśnie spod kamienicy przy ulicy Stolarskiej 2, okupowanej przez mieszkańców od wielu miesięcy, ruszyła manifestacja.

W proteście wzięła udział liczna grupa lokatorów z „czyszczonych” kamienic w tym z ulicy Stolarskiej, Piaskowej, Niegolewskich, Strusia, Kanałowej, Małeckiego. Przybyli też mieszkańcy z innych zagrożonych wysiedleniem budynków. Lokatorzy na trasie przemarszu opowiadali o procederze wyrzucania na siłę mieszkańców z ich dotychczasowych lokali.

 W demonstracji wzięli udział m.in.: Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta Poznania Tomasz Lewandowski, profesorowie Margarit Mayer z Berlina i Tomasz Polak z UAM, aktorzy Teatru Ósmego Dnia. Licznie przybyli przedstawiciele mediów.

Protest zakończył pod Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych przy ulicy Matejki, odpowiedzialnego za realizację polityki mieszkaniowej w mieście, a jednocześnie za masowe i brutalne eksmisje na bruk.

O powodach i celach manifestacji można przeczytać więcej w specjalnej odezwie organizatorów (czytaj TUTAJ).

Ruch obrony praw lokatorów trwa. Podczas samej demonstracji zgłaszali się lokatorzy kolejnych kamienic ze swoimi problemami prosząc o pomoc. Inni deklarowali chęć wsparcia. Protest spotkał się z żywym i przyjaznym odzewem ze strony mieszkańców Łazarza, którym był dedykowany.

OGLĄDAJ TUTAJ

Oglądaj więcej na WTK PLAY Marsz przeciwko "czyścicielom kamienic"

Czytaj również artykuł Demonstracja przeciw "czyścicielom kamienic", w obronie lokatorów

Czytaj również artykuł Demonstracja lokatorów przeszła ulicami Łazarza. "Lokatorzy to nie towar"!

Czytaj również artykuł Demonstracja Lokatorska: Więcej mieszkań, mniej stadionów!

Czytaj również artykuł "Demonstracja lokatorska" przeszła ulicami w proteście przeciwko "czyścicielom" kamienic"

Czytaj również artykuł Poznań. Stolarska znowu protestuje!

Czytaj również artykuł Lokatorzy Stolarskiej nie poddają się!