Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów

O nas

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów powstało na przełomie 2011 i 2012 r. z inicjatywy działaczy związanych z Rozbratem i mieszkańców kamienicy przy ulicy Piaskowej, którzy borykali się wówczas z próbami pozbycia się ich z mieszkań przez nowych właścicieli. Przystąpili do niego również lokatorzy z prywatyzowanych kamienic i poszkodowani przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Kontakt

 Tel. 501-097-760

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres korespondencyjny:
ul. Staszica 11/13 lokal 11
60-528 Poznań

Wspieraj WSL

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów apeluje o wsparcie finansowe w postaci darowizny na pokrycie kosztów pomocy prawnej dla lokatorów. Każda wpłata umożliwi nam kontynuowanie działań obrony lokatorów przed skutkami antyspołecznej polityki mieszkaniowej. Między innymi pomoże w walce z nielegalnymi eksmisjami oraz brutalnymi wysiedleniami z prywatnych kamienic przez "czyścicieli".

Darowizny prosimy przesyłać na nr konta 2111 6022 020000 0002 2389 6699 

W tytule przelewu prosimy wpisać: "Darowizna dla Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów".

Mieszkania socjalne ze wsparciem

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów od 2017 roku realizuje projekt mieszkań socjalnych ze wsparciem, którego głównym celem jest pomoc osobom w usamodzielnieniu się. Wieloletnie oczekiwania na przydział mieszkania socjalnego, zadłużenie czynszowe, działania „czyścicieli kamienic”, wypadki losowe jak bezrobocie, choroba, wreszcie bezdomność itd., są przyczynami, z powodów których wielu lokatorów i lokatorek w Poznaniu potrzebuje wsparcia prawnego, socjalnego czy psychologicznego. Tworzymy warunki dla odzyskania przez mieszkanki i mieszkańców mieszkań wspólnych autonomii i samodzielności, możliwości zaspokojenia ich podstawowych potrzeb i rozwijania zainteresowań oraz zdobywania praktycznych umiejętności życiowych.

Z formalnego punktu widzenia do projektu rekomendowane są osoby z corocznej „listy prezydenckiej”, które otrzymały wystarczającą ilość punktów i uzyskały prawo do najmu socjalnego lub osoby mające wyroki eksmisyjne z prawem do najmu socjalnego. WSL objęło opieką 9 mieszkań, w których znajduje się 31 środowisk (samodzielnych lokali). Z programu prowadzonego przez WSL skorzystało do końca 2019 roku 95 osób; w tym czasie 46 z nich przeprowadziło się z mieszkań wspólnych do samodzielnych.

W mieszkaniach prowadzonych przez WSL zamieszkały głównie samotne matki z dziećmi (często po przemocy z ośrodków interwencyjnych), rodziny wielodzietne, mężczyźni i kobiety bezdomni lub zagrożeni bezdomnością, mieszkańcy ogródków działkowych, a także osoby walczące z alkoholizmem i innymi uzależnieniami.

© 2020 Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów. Strona Trojka Design.